Dubaj

Dubaj je hypermoderní až megalomanské velkoměsto. Působí však jako oslňující zázrak, který se zjevil v poušti na břehu smaragdového moře. Bohatství a luxus tu rámují rušné ulice a skleněné mrakodrapy, ale v jejich stínu objevíme i autentické trhy exotického zboží či otřískané dřevné bárky arabských obchodníků.
Dubaj návštěvníka na každém kroku překvapí a fascinuje. Přitom jeho poznávání je překvapivě snadné. Celým městem projíždí automatické soupravy metra a kam od nich nedojdete pěšky, svezete se taxíkem levněji než u nás.
V Dubaji mě to fakt bavilo!

Burdž Chalífa

Burdž Chalífa

„Chalífova věž“. Jasná dominanta města, nejvyšší mrakodrap světa. Se svou výškou téměř 830m se tato budova na první pohled vymyká našim smyslům a vypadá jako nějaké vesmírné plavidlo, které tu zrovna přistálo. Vlastně nejlépe je Burdž Chalífa vidět ze vzdálenosti několika kilometrů, kdy teprve dokonale vynikne, o jaký neuvěřitelný kus jeho zrcadlově lesklá špice převyšuje okolní „běžné“ mrakodrapy.

Burdž Chalífu jsem samozřejmě potřeboval vidět. Je to přece nejvyšší budova světa a to bych jako cestovatel neměl ignorovat. Už několikrát jsem tuhle štíhlou arabskou krásku zahlédl z okénka letadla, když jsem cestou do Asie přestupoval v Dubaji. A vždy mě fascinovala. A jaký je tedy můj dojem „na vlastní oči“? Samozřejmě impozantní! Skoro celý den jsem strávil v jejím okolí a pořád objevoval nové výhledy na její majestát. Jen škoda, že vyhlídková plošina pro turisty je ve výšce „pouhých“ 452m :)

Burj al-Arab

Burdž al-Arab

Možná ještě známější dominantou Dubaje je tento ikonický hotel ve tvaru plachetnice, který „kotví“ na svém vlastním umělém ostrově u pobřeží už od roku 1999. Dodnes patří beze sporu k nejluxusnějším hotelům světa. A zřejmě také k architektonicky a stylově nejpozoruhodnějším.

Dlouho jsem hledal, odkud Burdž al-Arab zajímavě vyfotit. Totiž pláže v jeho okolí patří k dalším luxusním hotelům a kdo není host takového hotelu, nedostane se k moři. Ovšem ty nejhezčí fotky pořídíte z trhu Madinat Jumeirah, který je pochopitelně přístupný všem a zdarma. Komplexem budov v tradičním arabském stylu protéká několik kanálů lemovaných palmami, takže o atraktivní popředí kontrastující s futuristickou architekturou „Plachetnice“ je tu postaráno.

Al-Mahara

Zlatý tunel do podmořské restaurace

V hotelu Burdž al-Arab je hned několik restaurací. Jedna samozřejmě vyhlídková, v jednom z nejvyšších pater budovy, ale ještě zajímavější je restaurant Al Mahara. Ten se nachází v nejnižším patře a i když ve skutečnosti není pod hladinou moře, velmi věrně tak vypadá. O velkolepý dojem se tu totiž stará obří akvárium, ve kterém je téměř jeden milion litrů vody!

Touhle fotkou se provalilo, že jsem byl uvnitř. Uvnitř jednoho z nejluxusnějších hotelů světa! Já, co objel půl Evropy stopem a čtvrt světa se stanem a instantními polívkami. Ale moje zvědavost byla značná a tak jsem si to zařídil (a zaplatil). Podrobnosti se dozvíte během mojí diashow, ale klidně prozradím, že nemusíte v hotelu bydlet, aby vás tam pustili. Stačí, když tam zajdete na jídlo do restaurace. Ovšem bez rezervace to nezkoušejte.

Palm-Jumeirah

Pláže na ostrově Palm Jumeirah

Umělé ostrovy, zejména ty ve tvaru palmy, jsou také dostatečně známým synonymem Dubaje. Palmu Džumeira začali budovat ve vodách Perského zálivu v roce 2001 a za pouhých 5 let už se na nově vzniklou souši stěhovali první obyvatelé.

Do nedávna jsem považoval všechny ty umělé ostrovy za holou rozmařilost a demonstraci bohatství. Jenže jejich stavba má velmi racionální důvod. Dubajský šejch totiž už dávno pochopil, že ropa jednou dojde a proto než se tak stane, rozhodl investovat to rozvoje turistického ruchu. O něm usoudil, že nedojde. (Uvidíme.) A protože město samotné nemá dostatek pěkných pláží pro rekreanty, nechal šejch postavit pláže nové. Stovky kilometrů pláží na umělých ostrovech! A k tomu hotely, vily…

Dubai Marina

Dubai Marina

Město Dubaj má několik částí roztažených podél Perského zálivu a každá část má své vlastní centrum. Dubai Marina je zatím nejjižnější z nich a táhne se podél uměle vybudovaného mořského kanálu dlouhého 3 km. Marina sice znamená přístav, ale ve skutečnosti se tu jedná o luxusní rezidenční a rekreační čtvrť plnou mrakodrapů.

Marina je na rozdíl od jiných částí města velmi vzdušná a plná chodníků a promenád. Můžete pěšky obejít celý kanál a neustále se kochat pohledy na neuvěřitelně tvarované mrakodrapy. A když vás to unaví, nejen že můžete spočinout kdekoliv na lavičce, ale nabízí se tu spousta vyhlídkových restaurací s terasami ve stínu palem. Marina má takového pohodově prázdninového a relaxovaného ducha.

Dubai Downtown

Noční Dubai Downtown

Právě tuhle část města lze zřejmě považovat za „centrální centrum“ Dubaje. Kolem Burdž Chalífy se na všechny strany rozrůstají další a další mrakodrapy. Nachází se tu rovněž Dubai Mall – největší nákupní centrum světa nebo Dubai Fountain – největší „tančící“ fontána světa. Zkrátka tahle čtvrť je NEJ.

Celou Dubají prochází hlavní ulice Sheikh Zayed Road, což je ve skutečnosti 12-ti proudá dálnice, kterou proudí většina automobilové dopravy městem. Chodcům je pochopitelně zcela uzavřená a jediná místa, kde ji lze přejít, jsou kryté nadchody u stanic nadzemního metra. Jeho trasa vede většinou právě podél Sheikh Zayed Road. Slyšel jsem o lidech, kteří si vzali taxíka jenom proto, že nevěděli, jak se přes tuhle dopravní tepnu dostat na druhou stranu.

Ibn Battuta Mall

Ibn Battuta Mall

Tahle fotka je takový chyták. Není vyfocena v žádné mešitě, ale v nákupním centru! Ibn Battuta Mall je totiž nákupní centrum vyzdobené ve stylu zemí, kudy vedly dávné cesty arabského cestovatele Abú Abdallah ibn Battúty, který se narodil v roce 1304 v Maroku. Na obrázku je tedy „Perský dóm“.

Tenhle „nákupák“ byl pro mne jedním z velkých překvapení Dubaje. Ne že by v Dubaji nic lepšího nebylo, ale prostě jsem o něm předem nevěděl a vydal jsem se tam kvůli špatnému počasí a dobrým referencím v průvodci. Já byl v Dubaji v lednu, takže pršelo, ale vám se může hodit, že tam díky klimatizaci utečete i před vedrem. A mnoho hodin strávíte v sálech vyzdobených ve stylu Persie, Indie, Číny, Tuniska, Andalusie nebo Egypta. Je to fakt pěkné. Žádné plastové šméčko, ale poctivé řemeslo – mozaiky, štuky, dřevořezby…
A mezi tím Nike, Levis, Marks & Spencer a nekonečno dalších.

Arabský trh

Arabský trh

Možná byste to nečekali, ale Dubaj má i své staré město, kde to vypadá a funguje podobně jako kdekoliv jinde v arabské části světa. Žádné mrakodrapy, ale úzké uličky a stylové trhy, kde se smlouvá, či obchůdky s nádobím, oblečením a kdejakým záhadným haraburdím. Ta čtvrť se jmenuje Deira a leží až na severu Dubaje.

Samozřejmě, že Deira se mi líbila. Nejen že si tu absolutně odpočinete od hypermoderního světa mrakodrapů a nasajete autentickou lokální atmosféru. Ale Deira je také čtvrť, kde ušetříte spoustu peněz. Zejména, když se vyhnete několika známým trhům, kam chodí výpravy turistů. Všude jinde jsou ceny nepatrné proti moderní Dubaji a především jídlo je tu neodolatelné. Íránské, indické či pákistánské jídelny vaří místním za místní ceny a to je to, co jsem využil :)

Písečné přesypy v poušti

Písečné přesypy v poušti

Jste-li ve městě, zdá se vám těžko uvěřitelné, že všude kolem Dubaje se prostírá jen písečná poušť. Ale stačí sednout do auta a vyjet pár kilometrů za město a důkaz je před vámi. Můžete v dunách strávit večer nebo dokonce celou noc a budete mile překvapeni, jak osvěžující zážitek to je.

Jestli se Vám fotografie i cestování se mnou líbilo a chtěli byste vidět další obrázky a dozvědět se mnohé jiné informace a zážitky z mých cest, přijďte na moje cestovatelské promítání! Během celovečerní výpravné diashow uvidíte Dubaj z mnoha úhlů a zajímavých pohledů. Promítané obrázky doplňuji svým živým vyprávěním i krásnou hudbou. Krátkou videoukázku z diashow si můžete pustit přímo zde ->