Jordánsko je královstvím fantasticky barevných pouští, královstvím dávné historie i neuvěřitelné přírody. Jeho exotická atmosféra vás okamžitě pohltí. Ať už se touláte věhlasným skalním městem Petra, objevujete neuvěřitelné ruiny starověkých měst nebo se vydáte s beduíny na pár dní do pouště ve Wadi Rum, vždy budete nadšeni z unikátních zážitků, které Jordánsko nabízí.
A to jsou tu ještě obrovské hrady z dob křižáckých válek či místa dotýkající se prastarých biblických příběhů. Jako pověstná třešnička na dortu se pak blyští blankytná hladina Mrtvého moře obklopená bělostnými nánosy krystalické soli, která je nejnižším místem povrchu naší planety.
Vítejte v Jordánsku! Ahlan wa Sahlan!
V Petře můžete celé dny bloudit obrovskými chrámovými komplexy a soutěskami, které mění své barvy s denní dobou. Zkoumat geniální vodovodní systém, díky němuž bývalo dnes vyprahlé místo oázou plnou zahrad a fontán nebo můžete vyšplhat soustavou schodů třeba k tajemnému a odlehlému klášteru Ad-Deir. Právě ten je na téhle fotce a i když k němu musíte ujít 6 km a vystoupat 850 schodů (a to stejné zase zpátky), vyhlásil bych jej jako nejhezčí místo celé Petry.
Areál Petry je plný všemožných jeskyní, které tu lidé vytesali v několika uplynulých tisíciletích. Mnohé z nich jsou dávnými hrobkami či chrámy, ale nespočet jich sloužil jako obydlí zdejším beduínům. A navzdory tomu, že místní obyvatelé byli z areálu Petry oficiálně přesídleni, stále tu můžete potkat velké množství beduínů, kteří vám budou nabízet nejen suvenýry, ale třeba i svezení na roztomilém oslíkovi.
Jordánské jídlo je skutečně skvělé. A skutečně nevadí, že mnohá z jídel vůbec nepocházejí z Jordánska. Základním jídlem je zřejmě čerstvá chlebová placka s cizrnovou pomazánkou hummus, což je syté, ale nikoliv těžké jídlo. K tomu trocha salátu z výborných jordánských rajčat na osvěžení a může se vyrazit na další výlet!
Samozřejmě množství zeleně záleží hodně na tom, kdy přijedete. Nejzelenější je Jordánsko pochopitelně na jaře, nejlépe asi tak v březnu a dubnu. Pak teploty začnou růst, srážek ubývat a od června do září je většina země opravdu rozpálená až vyprahlá.
Wadi Rum (Vádí Ram) nemá s rumem nic společného. Vlastně to ve starověké době znamenalo „Římské údolí“, protože tudy vedla významná obchodní cesta Římské říše. A možná o tom ani nevíte, ale Wadi Rum nejpíš znáte, i když jste tam nebyli. Natáčela se tu totiž celá spousta filmů, jejichž děj se odehrává na jiných planetách: Star Wars, Marťan, Duna a mnoho dalších. Zkrátka Mars jako z vesmírné příručky!
Místní Beduíni jsou skvělí průvodci. Svou poušť znají jako své boty a ještě vás v poušti také ubytují. Nejčastěji v táborech tvořených stany z huňaté látky vyrobené z kozí srsti. Beduíni jsou přátelští a veselí lidé, kteří se rádi svou pouští pochlubí. Jak mi jeden z nich řekl, když jsem se upocený vracel z celodenního výletu: „Když je člověk zpocený a zaprášený, znamená to, že strávil hezký den v poušti.“ :)
Mrtvé moře mě skutečně uchvátilo. Je natolik unikátní, že vlastně ani nechápu, jak je možné, že existuje. Jeho hladina leží ve více jak 430 m pod hladinou světového oceánu a je tak nejnižším místem povrchu naší planety. Celé obrovské údolí řeky Jordán s městy a vesnicemi se nachází „pod mořem“. Jak to, že se to celé nezatopí? Můžete o tom přemýšlet, když se líně pohupujete na hladině mrtvého moře, do kterého se pro jeho slanost ani nelze pořádně ponořit. „Mrtvý moře je fakt hustý“.
Jestli se Vám fotografie a virtuální cestování se mnou líbilo a chtěli byste vidět další obrázky a dozvědět se mnohé jiné informace a zážitky z mých cest, přijďte na moje cestovatelské promítání! Během celovečerní výpravné diashow poznáte Jordánsko skoro jako na vlastní oči :) Promítané obrázky doplňuji svým živým vyprávěním i krásnou hudbou.