Japonsko

Japonsko je fascinující země. Harmonicky se tu snoubí zdánlivě nemožné: tradiční život v pro nás trochu tajuplném japonském prostředí a moderní globalizovaný svět plný spěchu a nejnovějších technologií. Toto snoubení cítíte v Japonsku na každém kroku. Lidé jsou tradičně uctiví a ohleduplní, váží si svého životního prostředí a rádi se obklopují krásou i klidem zahrad, kde relaxují. Zároveň jejich zemi křižují nejmodernější vlaky svištící tryskovou rychlostí a města plní hektické davy spěchajících lidí. Ovšem vše je tu vyvážené a fungující. Snad proto cestování Japonskem přináší takové potěšení.

Pagoda Chureito

Pagoda Chureito a Mt. Fuji

Hora Fudži, japonsky Fudžisan, je s výškou 3.776m zdaleka nejvyšší horou Japonska. Je to nádherný a symetrický stratovulkán. Hora je považována za spící sopku, naposledy se probrala na začátku 18. století. Pro Japonce má Fuji nesmírně posvátný význam, ročně na její vrchol vystoupí přes 200.000 poutníků!

Že na fotce žádná hora Fuji není? Ale je tam, schovaná v hromadě mraků na obzoru. Já totiž dorazil k hoře Fudži jen pár hodin před příchodem tajfunu. Po nebi se honily divné cáry oblaků a všechno mělo takovou zvláštní atmosféru. Došel jsem tedy k pagodě Chureito, od které je na Fudži snad nejznámější pohled. Díky počasí tu vůbec nikdo nebyl, všichni utekli před tajfunem. A já si tu focení moc užil.
A nakonec jsem k pagodě utíkal ještě jednou – druhý den hned po té, co tajfun přešel. Opět tam ještě nikdo nebyl! Zato nebe už bylo bez mráčku a hora jako vyleštěná. Promítám to v mojí diashow :)

Noční Tokio

Japonsko – Noční Tokio

Tokio lze považovat za největší město světa, ačkoliv v Japonsku oficiálně nemá statut města. Tvoří jednu z mnoha japonských prefektur. V celé tokijské aglomeraci žije na 40 milionů obyvatel a to je světový rekord. Město je skutečným lidským mraveništěm na jehož konec prostě nedohlédnete.

V Tokiu je několik výškových budov s vyhlídkami na město. Já mám vyhlídky rád a tak jsem vyzkoušel dvě z nich. Tahle fotka je z vyhlídky Tokyo City View v 52. patře Mori Tower ve čtvrti Roppongi. Samotná budova není nijak extrémně vysoká (238m), ale stojí na kopci, takže výhled je jedinečný.
Navíc na dohled je tu věž Tokyo Tower, která velmi připomíná pařížskou Eiffelovku a tvoří tak oku lahodící prvek uprostřed mrakodrapů velkoměsta.

Šinkansen - Japonsko

Šinkansen

Neustále se rozšiřující síť vysokorychlostních vlaků Šinkansen tvoří základní páteř japonské dopravy. Soupravy, které pojmou kolem tisícovky pasažérů, doslova létají po celé zemi. Běžně se pohybují rychlostí až 300 km/h, což je mimochodem rychlost, při které vzlétají velká dopravní letadla. Šinkansen ovšem zůstává na kolejích :)

Typicky hodně protáhlý tvar čela lokomotivy má šinkansen samozřejmě kvůli minimálnímu odporu vzduchu. Prý se Japonci při vývoji inspirovali tvarem hlavy a zobáku kolibříka.
Cestování šinkanseny je v praxi neuvěřitelně rychlé. Nejen pro samotnou extrémně rychlou jízdu. Zpoždění samozřejmě neexistuje a doba strávená v zastávkách je obdivuhodně krátká. Díky dokonalé organizaci nástupu a výstupu pasažérů stačí doslova vteřiny. V jedné velké stanici, ke vystupoval a nastupoval prakticky celý vlak, jsem stopoval dobu, po kterou šinkansen stál. Přesně 50 vteřin!

Novomanželé v kimonu

Japonští novomanželé

Je zvykem, že japonští novomanželé v den svatby obléknou tradiční slavnostní kimona a s profesionálním fotografem vyrazí na nějaké významné a krásné místo pořídit sérii společných fotografií. Nejčastěji o letních víkendech potkáte podobné dvojice v chrámových zahradách a parcích.

Podobně se ovšem oblékají a fotí i turisté, zejména ti z Číny. Je to pro Číňany poslední dobou velká móda, přivážet si z dovolené v Japonsku fotky sebe sama v kimonu. Na turistických místech fungují firmy s půjčovnami kimon a dokonce s kadeřnicemi a vizážistkami, které zájemkyně během hodiny přemění na Japonky :) Velkou část cesty po Japonsku mi bylo divné, proč je na všech památkách tolik tradičně oblečených Japonek. Až předposlední den jsem zjistil, že to nejsou Japonky…

Kráter Okama, Mt. Zao

Kráter Okama, Mt. Zao

Japonsko je zemí sopek. Všechny japonské ostrovy jsou sopečného původu. Více jak 100 sopek je tu dokonce činných. Obrovský masiv hory Zao na ostrově Honšú je také považován za aktivní vulkán. Kousek pod jeho vrcholem se nachází kráter Okama vyplněný smaragdovou vodou. Vznikl při erupci na začátku 18. století.

Ke kráteru jsem doběhl na poslední chvíli. Předpověď slibovala na večer déšť a já ten den v poledne přicestoval pod horu do vesnice Zao Onsen. Vyjel jsem lanovkou na hřebeny a ještě několik kilometrů pokračoval vzhůru pěšky ke kráteru.
Už jsem viděl, jak se blíží po nebi hradba mraků. Přidal jsem do klusu a stihl vyfotit kráter Okama doslova v poslední minutě slunce. Ta hra barev vulkanických hornin, zelené trávy a smaragdové vody mě fakt uchvátila.

Takaragawa onsen

Takaragawa onsen

Tam, kde je přítomna vulkanická činnost, bývají také termální prameny. A tak jako je Japonsko zemí sopek, je také zemí termálních pramenů. Jenže Japonci horké prameny povýšili na národní kulturní tradici, ne-li doslova poklad. Celá země je poseta nádherně upravenými termálními lázněmi – japonsky označovanými slovem „onsen“.

V jednom lesnatém údolí hor prefektury Gunma je ukrytý klenot mezi japonskými termálními lázněmi – tradiční ryokan Takaragawa Onsen. Několik hotelových budov tu stojí přímo na břehu divoké horské řeky a kamenné bazény s průzračnou horkou vodou najdete pod klenbou větvoví mohutných stromů. Koupel na takovém místě je absolutní očistou těla i duše, relaxací s načerpáním nové energie. V celém areálu vládne klid a doslova posvátná atmosféra, která do každého hosta přirozeně vstupuje na každém kroku…

Japonsko - ryokan

Pokoj v tradičním rjokanu

Rjokan (v angličtině psáno ryokan) je typ tradičního japonského ubytování, který tu byl „vynalezen“ už někdy v 8. století. Velmi často se rjokany nacházejí v místech s termálními prameny a mívají tak vlastní onsen určený výhradně pro svoje hosty. Pokoje jsou vybaveny absolutně tradičně. Na podlaze rohože tatami, nízký nábytek a na spaní matrace zvaná futon.

Pobyt v rjokanu bych prohlásil za povinnou součást každé cesty do Japonska. Ja to zážitek, na který se nezapomíná, je to něco velmi japonského. Většinou hned po příjezdu u vchodu „odevzdáte“ boty a dostanete pantofle a yukatu – jednoduché lehké kimono, obdobu našeho županu. Ve všech prostorách rjokanu se pak pohybujete v tomto neformálním oblečení, chodíte v něm dokonce i do jídelny. Vtipné je, že všichni hosti pak vypadají v rjokanové uniformě dost stejně :)

Sushi - japonsko na talíři

Suši – Japonsko na talíři

Suši je asi první jídlo, které nás napadne, když se řekne Japonsko. Ovšem vůbec není pravdou, že Japonci by jedli výhradně suši. Naopak! Japonská kuchyně je neuvěřitelně pestrá a košatá. Suši představuje jen jednu z mnoha větviček japonského kulinářského stromu. A jak vidíte z fotky, i pestrost samotného suši je prakticky bezbřehá!

Tohle suši jsem si dal v jedné malé „sušárně“ na rybím trhu Tsukiji v Tokiu. Nejen že samotné suši bylo to nejlahodnější, jaké jsem v Japonsku ochutnal, ale celkový zážitek z téhle restaurace stál za to. Restauraci tvořila jedna nevelká místnost, která měla na jedné straně půlkruhový pult s vitrínami. Ve vitrínách byly vystaveny překrásné ryby a další dary moře a za pultem kmitali tři kuchaři. Po vnější straně pultu seděla asi tak dvacítka hostů, kteří s kuchaři vedli neustálou veselou konverzaci a jen tak mezi řečí si objednávali stále nová a nová sousta. A kuchaři s úsměvem kmitali a podávali ta sousta přes pult hostům…

Chrám Yamadera

Chrám Yamadera

Kousek od města Yamagata se nachází velký komplex buddhistických chrámů ukrytý vysoko ve skalách nad údolím. Založili jej kolem roku 860 mniši, kteří sem z Kyóta přinesli posvátný oheň. Ten prý dodnes hoří v lucerně ukryté v nejspodnějším chrámu u vstupu. Až na nejvyšším místě areálu, na hraně skal nad údolím, stojí nejfotografovanější objekt Yamadery – svatyně Nokyo-do.

Cesta do Japonska zřejmě patří k životním zážitkům každého cestovatele. Japonsko je neuvěřitelně pestrá země plná krás a zajímavostí, lidé jsou tu milí a neuvěřitelně ohleduplní a všechno funguje prakticky dokonale. Na Japonsko se prostě můžete spolehnout!

Jestli se Vám fotografie i cestování se mnou líbilo a chtěli byste vidět další obrázky a dozvědět se mnohé jiné informace a zážitky z mých cest, přijďte na moje cestovatelské promítání!
Během celovečerní výpravné diashow uvidíte Japonsko z mnoha úhlů a zajímavých pohledů. Promítané obrázky doplňuji svým živým vyprávěním i krásnou hudbou. Krátkou videoukázku z diashow si můžete pustit přímo zde ->