Letem světem

„Letem světem“ je docela výjimečná diashow. Je to jediný z mých pořadů, který se doslova rozletí po celém světě. Vybral jsem nekrásnější a nejzajímavější místa naší planety, která se do žádné z mých předchozích diashow nedostala. Většinou jednoduše proto, že jsou to místa malá a tak by sama o sobě na celou dlouho diashow nestačila. Při tom jsou to místa úžasná! Takže mám radost, že mě konečně napadlo je spojit a ukázat vám je takhle společně! :)

Přijďte se podívat, je to fantasticky pestré a inspirativní. Tolik míst za jediný večer jindy neuvidíte!

Lofoten

Lofoty – Norsko

Dlouhatánské sousostroví trčí jako ohnutý prst 200 km daleko od pobřeží Norska. Leží za polárním kruhem, severněji než většina Aljašky, Island nebo jih Grónska. Přesto je tu díky Golfskému proudu velmi mírné klima. A divukrásná přírodní scenérie tvarovaná dávnou ledovcovou činností.

Jednoho rána jsem se vypravil na Reinebringen, což je taková skalní homole trčící na jižní straně fjordu Reine. Při výstupu jsem se několikrát málem sesunul dolů a dvakrát to málem vzdal a vrátil se. Nebylo to nic snadného. Ovšem rozhodně to celé stálo za to a vůbec se nedivím, že tohle je asi nejfotografovanější výhled na Lofotech. Spíš se divím, že tu ještě není lanovka :) Odtud je Reinefjord jako na dlani.

Solovecké ostrovy

Solovecké ostrovy

Ruské soustroví ležící pouhých 165 km pod severním polárním kruhem v Bílém moři čítá kolem stovky různě velkých (spíše malých) ostrovů. V roce 1429 sem dorazila dvojice ruských pravoslavných mnichů, kteří tu později založili mužský klášter. Nejvíce se však místo „proslavilo“ díky sovětskému pracovnímu táboru Gulag, který tu fungoval od roku 1923.

Od roku 1990 je klášter zpět majetkem ruské pravoslavné církve a stal se populární poutnickou i turistickou destinací. Je zapsán na seznamu dědictví UNESCO a postupně rekonstruován do podoby své někdejší slávy. Dlouhé letní dny jsou jako stvořené k toulkám po zalesněném hlavním ostrově s krásnými zátokami…

Murmansk

Murmansk – Rusko

Murmansk je největší město světa za polárním kruhem. A je to skutečně veliké město – žije tu asi 300 tisíc obyvatel. Leží v Kolském zálivu a díky Golfskému proudu má nikdy nezamrzající přístav s výjezdem na sever do Barentsova moře. Tím pádem je to pro Rusko také velmi strategickým místem.

V Murmansku mohou nastat krásné letní polární dny, kdy slunce nezapadá. V lesích nad městem je několik krásných jezer, kolem kterých vedou stezky a místní sem chodívají na výlety. Když tady za polárním kruhem nastane letní vedro, dělají tu i piknik s koupáním a opalováním na lehátkách. Viděl jsem to na vlastní oči. Bylo totiž 18°C :)

Moskva

Moskva – Rudé náměstí

Středobodem hlavního města Ruska – Moskvy – je bez pochyby proslulé Rudé náměstí. To je z jedné strany ohraničeno rudými hradbami Kremlu a z druhé historickým a obrovským obchodním domem GUM. Na spodním konci náměstí pak stojí pohádkový chrám Vasila Blaženého.

Zajímavostí je, že název „Rudé náměstí“, v ruštině Krasnaja plošaď, vůbec nesouvisí s rudou barvou komunismu, jak se občas někdo domnívá. To označení pochází ze 17. století, kdy slovo „krasnyj“ v ruštině znamenalo také právě „krásný, hezký“ – stejně jako v češtině. (Viz Kolja: „Naš krásnyj.“ – „Prosim tě, co je na tom krásnýho? Dyť je to červený jako trenýrky…“)

Mauricius - vodopád

Mauricius – vodopád Chamarel

Tropický ostrov Mauricius leží skoro na opačném konci světa než předchozí Lofoty. Najdeme jej v Indickém oceánu, asi 900 km východně od Madagaskaru. V kopcích nad západním pobřežím ostrova najdeme téměř 100 m vysoký vodopád Chamarel, který spadá z lávového útesu uprostřed zelené džungle.

Hlavním cílem prakticky všech turistů přijíždějících na Mauricius jsou pochopitelně krásné místní pláže připomínající tropický ráj s palmami a světloučkým pískem. Mauricius nabízí právě tu příjemnou kombinaci poznávání zdejší zajímavé kultury a tropické přírody, ale také šnorchlování nad korálovými útesy či lenošení na pláži. Ideální nenáročná dovolená :)

Santorini

Santorini – Řecko

Malé vulkanické souostroví Santorini leží v Egejském moři, tak nějak uprostřed mezi pevninským Řeckem, Tureckem a Krétou. Ona ja to vlastně jedna obrovská sopka, která před 3,5 tisíci lety vybuchla tak mohutně, že zničila všechno v okruhu více jak 100 km a ovlivnila na několik let klima na celé planetě.

Dnes se naštěstí sopka chová umírněně a jen tak si oddechuje, zatímco na okrajích jejího obřího kráteru vyrostl pohádkový turistický ráj. Dost mě zaskočilo, že uprostřed léta se na některých místech stojí fronta, abyste si je mohli vyfotit, či přesněji se s nimi mohli vyfotit a následně to postovat na sociálních sítích. Na druhou stranu – večer ve vesničce Oia na severu hlavního ostrova je skutečně podmanivě krásný.


Zkrátka – náš svět je krásný a pestrý. Přijďte na moje cestovatelské promítání a uvidíte :) Během celovečerní výpravné diashow „Letem světem“ vám přiblížím spoustu krásných koutů míst. Promítané obrázky doplňuji svým živým vyprávěním i krásnou hudbou.