Divoký kraj daleko na východě Sibiře – poloostrov sopek který je tak odlehlý a izolovaný od zbytku pevniny, jakoby to byl ostrov. Na Kamčatku se dnes můžete dostat vlastně jedině letadlem. Kamčatka je země málo obydlená, divokou zelenou tajgou se potulují hnědí medvědi, řeky jsou plné lososů… Málo míst na světě přitahuje dobrodruhy a milovníky divoké přírody tak, jako Kamčatka.
Tato fotogalerie přibližuje cestování po Kamčatce a fotky doplněné o zážitky, postřehy, zajímavosti i informace.
Obyvatelé Petropavlovsku svým sopkám s oblibou říkají „domácí vulkány“. Zejména nižší Avačinská je poměrně oblíbeným cílem turistů. Když se na začátek stezky přiblížíte terénním autem, lze výstup a sestup zvládnout jako jednodenní tůru. Náš ruský průvodce vzal s sebou nahoru jednou i svou osmiletou dceru, která vše s přehledem zvládla. To velký Korjackyj už je tvrdším lezeckým oříškem. Nicméně vystoupat lze i na něj. Potkal jsem tam Slováka, který to zvládl v teniskách. Šílenec.
Velká erupce proběhla na Tolbačiku v polovině 70.let 20.století. Tehdy se okolí hory hodně proměnilo, přibylo sopečných kuželů i lávových proudů. Dodnes se turisté jezdí na následky těchto výbuchů dívat. Když jsem na Tolbačiku byl v srpnu 2012, netušil jsem, jak málo mě dělí od příští erupce. Tolbačik se znovu probral v listopadu téhož roku a soptil téměř rok. Znovu jsem se do oblasti dostal v létě 2014 a i když jsem mohl velmi zblízka pozorovat výsledky nejnovější erupce, je mi trochu líto, že erupci samotnou jsem nestihl.
Vesnice Esso, která leží prakticky přesně uprostřed kamčatského poloostrova, je jakýmsi centrem kultury původních obyvatel. Nachází se tu nečekaně krásný skanzen a sídlí tu i snad nejznámější kamčatská folklórní skupina Nulgur. Když se sejde dostatek zájemců z řad turistů a složí se na dostatečný honorář, umělci jsou ochotni vystoupit a předvést ukázky tradičních tanců i zpěvů. Trochu u toho připomínají severoamerické indiány. Však jejich předkové z Ameriky přišli!
Výlet na Vačkažec je oblíbeným denním výletem z hlavního města. Za slunného počasí je tu skutečně nádherně, ale i v počasí horším si tu den lze hezky užít. Najdeme tu jezero, ve kterém se zrcadlí okolní hory, několik prudkých potoků, solidní vodopád, stráně porostlé kosodřevinou a nad tím holé skalní štíty. Příjezdové cesty však bývají bahnité a do hloubky rozježděné, takže i my jsme tu jednou nepěkně uvízli. Respektive tu uvízlo auto a tak nás řidič vypustil na výlet. Po návratu nám s klidem sdělil, že vyprostit auto z bahna mu trvalo skoro pět hodin…
Záběr téhle fotky jsem pořídil z tábořiště na travnaté planině na úpatí sopky Goreli, takže na obzoru vykukuje z Viljučinského spíše jen špička. Bylo jasné mrazivé ráno koncem srpna. V šeru nad planinou se válela mlha, ale jakmile se nad obzor vyhouplo slunce, bílé cáry zmizely jak pára nad hrncem a nás čekal krásný den.
Výstup na Goreli je poměrně přímočarý a technicky nenáročný, od úpatí stále jednou přehlednou stezkou přímo vzhůru na okraj kráteru. Dobré počasí je zárukou výhledů, ale to samo o sobě nestačí. Záleží také, jaká je zrovna aktivita fumarol v kráteru, čili kolik se ze sopky zrovna valí dýmu. Stalo se mi, že skrz štiplavou páru nebylo téměř možné po okraji kráteru projít, natož aby bylo něco vidět. S použitím šátku přes obličej coby nouzového filtru (fakt to pomáhá) jsem pak dýmem prošel na druhou stranu kráteru, kde byl díky větru vzduch čistý.
Výlet do kráteru Mutnovské sopky považuji za jeden z nejzajímavějších na Kamčatce. Z blízka tu uvidíte věci, které se jinde nevidí a ještě vás u toho nikdo nebude držet za žádným zábradlím nebo na vytyčených chodnících. Ano, má to svá rizika, člověk musí použít maximum opatrnosti a rozumu, ale bezprostřední kontakt se sopečným živlem za to stojí. Hlavně se nenadechnout toho sirného dýmu. Štípe to, dusí to a jen tak se to nerozdýchá. V puse pak máte pocit, jakoby jste jedli sirky a plivete kyselinu sírovou. Tu pachuť žádné obrázky nezachytí.
Pozorovat západ slunce ze sopky Gorelyj byl skvělý zážitek. Když se navečer mraky konečně uklidily do nížin, odhalily se krásné výhledy na okolní vulkány. Jejich vrcholky trčely jako cukrové homole z mléčného moře inverzní oblačnosti. Poezie s nádherou v jediném okamžiku. Horší pak bylo, když se rychle stmívalo a my se museli zanořit do té husté mlhy. Docela trvalo, než jsme dole našli ve tmě tábor.
Losos se zdá být alespoň během léta nejběžnější potravinou obyvatel Kamčatky. Připravují jej na mnoho způsobů. Jeho maso konzumují pečené, vařené spolu s polévkou, smažené, ale také uzené, grilované, za studena sušené, nasolené či na kyselo naložené. Maso také používají jako surovinu k dalšímu vaření a tak s ním plní pirožky, palačinky nebo z něj dělají karbanátky. Zkrátka cokoliv. Když jsem jednou pár dní pobýval u známých na Kamčatce a jedl s nimi doma, už jsem se hodně těšil, až lososová dieta skončí…
Výlet lodí po zátoce nebo na oceán dnes už také patří do stálé nabídky petropavlovských cestovek. Občas je ovšem moře „uzavřeno“ – to když proplouvají ruské vojenské ponorky, které mají tajnou základnu na jižní straně Avačinského zálivu. Jinak ale během plavby uvidíte nejen útesy a skály, ale také obrovské množství mořských ptáků. Při troše štěstí posádka lodi také vyloví z moře nějakou tu rybu nebo kraba a tak je i o občerstvení na palubě postaráno.
A tady svůj krátký cestopis o Kamčatce uzavírám. Pokud se Vám fotografie i cestování se mnou líbilo a chtěli byste vidět další obrázky a dozvědět se mnohé jiné informace a zážitky z mých cest, mohu Vám nabídnout: