Skotsko

Skotsko je nádherná země. Fakt. Příroda je tam krásná a divoká, pustá až drsná. Kdo z cestovatelů se nenechá zastrašit rozmary a vrtochy, jímž se baví skotské počasí, ani útočícími hordami kousavých miniaturních mušek midžís, může svoji touhu po kráse přírody uspokojit do sytosti.

Mám tu k vidění některé obrázky z léta 1999, kdy jsem Skotsko procestoval autostopem a pěšky. Především pak velkou část severního Skotska. Ať už jste se sem dostali přes moje promítání nebo dokonce z Irska , buďte vítáni a prohlédněte si ty zajímavosti.

Borovice v údolí říčky Dee v horách Cairngorms

Borovice v údolí říčky Dee v horách Cairngorms

Večerní procházka těmito místy byla obzvlášť povznášející. Stromy jsou ve Skotsku totiž vzácným úkazem, téměř unikátem je opravdový les. A když je k tomu boží klid a místo turistů potkáváte jeleny…

Ovce pasoucí se na "šťavnatém ostrově" Skye

Ovce pasoucí se na „šťavnatém ostrově“ Skye

Ostrov Skye patří podle všeho k tomu nejkrásnějšímu, co můžete ve Skotsku uvidět. Je však zároveň známo, že tu až moc často prší. Ostatně proto se asi ostrov jmenuje Skye. Po většinu doby jej halí mlha a mraky, ostrov se přímo dotýká nebe.

Tohle foto promítá kromě jiných obrázků můj spořič obrazovky, který si můžete zdarma stáhnout.

Stařičký hřbitov v Durness

Stařičký hřbitov v Durness

Durness leží až na nejsevernějším pobřeží Skotska a údajně je to nejsevernější obec na Britské pevnině. Je tu větrno až „frišno“. Zato klid, ten by tu mohli prodávat na váhu. Tedy, pokud by kupujícím nevadilo bečení ovcí.

Zajímavé obrázky keltských křížů jsem vyfotil v Irsku.

Takhle zraje whisky na Orknejích

Takhle zraje whisky na Orknejích

Skotská whisky zraje dubových sudech, nakoupených z druhé ruky od Američanů po jejich bourbonu. V nich whisky nehnutě leží aspoň 12, ale i 18 let. Chce to trpělivost. Ale vyplatí se, výsledek stojí za to.

Pro srovnání se můžete podívat, jak zraje whiskey v Irsku.

Panorama z hory Marsco, Cuillins

Na vrcholek hory nevede žádná pěšina a cesta je to věru strmá. Údaj o výšce hory – 793 m nad mořem – tu má ten pravý význam. Shora je pohled na moře skoro všude kolem a i výstup samotný začína u mořské hladiny. I tak nevysoká hora potom stojí za to. Ale výhled shora byl snad nejkrásnější, jaký se mi kdy naskytl.

Panorama z hory Marsco, Cuillins

Chcete vidět víc obrázků? Mnohem víc, mnohem větších obrázků? Dozvědět se mnohé informace o vzdálených zemích?
Je tu ještě jedna fotografie ze Skotska.

Skotsko

Je to snadné: přijďte na promítání ! Skvělá příležitost dovědět se i jiné zajímavosti, než jsou k vidění na mojí stránce. Přijďte se podívat na obrázky a poslechnout si mé vyprávění o cestování ve Skotsku!

Zajímají-li vás všeobecné a podrobné informace také o Irsku, podívejte se na můj informační web.

Přečtěte si také tento, o dost podrobnější a pěkně napsaný cestopis ze Skotska.